PROFESÖR AZİZ SANCAR DOKTORA BURSU
Türkiye Fulbright Eğitim Komisyonu, 2015 Nobel Kimya ödülü sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar’ın onuruna özel olarak düzenlenmiş bir doktora burs programı sunmaktadır. Fulbright Öğrenci Programının bir parçası olan burs, 2019-2020 akademik yılına yönelik olup Prof. Dr. Aziz Sancar’ın akademik danışmanlığında doktora eğitimi almak isteyen kişilere verilecektir.

Bursa, aşağıda yer alan bölümlerin öğrencileri ve mezunları başvurabilmektedir:

-Biyoloji (Hücre Biyolojisi, Mikrobiyoloji, Kanser Biyolojisi, vb.)
-Moleküler Biyoloji ve Genetik
-Kimya
-Kimya Mühendisliği
-Biyokimya
-Biyofizik
-Biyomedikal MühendisliğiBursiyerler, North Carolina Üniversitesi’nin Chapel Hill Kampüsü’nde doktora eğitimlerini tamamlayacak ve üniversitenin Kimya Bölümü’ne kayıtlı olacaklardır.

Bursun süresi en fazla iki akademik yıldır ve North Carolina Üniversitesi’nin akademik takvimine ve programa bağlı olarak belirlenir. Doktora programının ikinci yılı için bursun devam etmesi, birinci yılın sonundaki akademik başarıya bağlıdır. Burs, doktora programının ilk iki yılını kapsadığından, geri kalan yıllar için bursiyerlerin gerekli maddi desteği kendilerinin (aile, üniversite, asistanlık, vb.) sağlaması gerekmektedir.

Burs miktarı, bir akademik yıl için 50.000 ABD Doları’na kadar olan masrafları kapsamaktadır. North Carolina Üniversitesi’ndeki eğitim ücreti ve masrafları (1.000 ABD Doları kitap masrafı ve 350 ABD Doları yerleşme masrafı bu tutara dahil), aylık yaşam masrafları (Chapel Hill Kampüsü için aylık 1.380 ABD Doları) ve sağlık sigortası burs miktarı limitleri içerisinde karşılanmaktadır. Ek olarak, bursiyerlere gidiş-dönüş uçak bileti satın alınmaktadır.

Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvuruda bulunmayı düşünen adayların, Fulbright Doktora Bursu’nun başvuru şartlarını karşılaması ve tüm başvuru gerekliliklerini yerine getirmesi gerekmektedir. Fulbright Doktora Bursu başvuru koşullarına ek olarak, Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurmak isteyen adayların aşağıdaki belgeleri de başvurularında sunmaları gerekmektedir:

Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu Dilekçesi (9 Nisan 2018 son başvuru tarihi öncesinde dilekçenizitrprog@fulbright.org.tr adresine e-posta yoluyla gönderiniz ve ıslak imzalı orijinal kopyasını Başvuru Paketi’ne ekleyiniz.)
 
Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu’na özel Niyet Mektubu (Embark başvuru formuna yüklenen kompozisyonlara ek olarak yazılmalı ve formun “Additional Documents” kısmına yüklenmelidir.)
 
Fulbright Doktora Bursu’na başvuru için adayların TOEFL iBT skorunun en az 75 ya da Akademik IELTS skorunun en az 6 olması gerekmektedir. Ancak, North Carolina Üniversitesi’nin kabul kriterlerinin TOEFL iBT için en az 90 ve IELTS için en az 7 olduğu dikkate alınmalıdır.
 
Başvuru aşamasında GRE sınav sonucu gerekli olmayıp bursiyer olarak seçilen kişilerin North Carolina Üniversitesi’ne başvuru yapmadan önce GRE sınavına girmesi gerekecektir.

 

Adaylar, aynı anda hem Fulbright Doktora Bursu’na hem de Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurabileceklerdir. Bunun için tek bir online (Embark) başvuru formu doldurulması ve tek bir Başvuru Paketi hazırlanması yeterlidir. Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu’na başvurunuzun dikkate alınması için başvuru paketinize ekleyeceğiniz Profesör Aziz Sancar Doktora Bursu dilekçesine bakılacaktır.

Adaylar, bursa başvuru koşulları ve başvuru belgeleri hakkında daha detaylı bilgi için Komisyonumuzun Eğitim Danışmanlığı Birimi ile advising@fulbright.org.tr ya da fulb-ist@fulbright.org.tr e-posta adresleri üzerinden iletişime geçebilirler.