Zafer KARATAY'dan 'Deli Petro'dan Putin'e Moskof Mezalimi' Konferansı


Fakültemiz Tarih Bölümü ve Üniversitemiz Tarih Öğrenci Kulübü tarafından düzenlenen Tarih Zirvesi kapsamındaki programlar, Kırım Tatar Milli Meclisi Türkiye Temsilcisi ve Gazeteci Zafer KARATAY’ın konuşmacı olarak yer aldığı ‘Deli Petro’dan Putin’e Moskof Mezalimi’ konulu konferans ile Hamit Çepni Konferans Salonunda devam etti.

Gazeteci Zafer KARATAY, Kırım’ı ve Kırım Tatar Türklerinin tarihini, Ruslar ile yaşanan zorlu mücadeleleri, Rusların şu an anda unutulmuş olan Kırım’da yapmış oldukları katliam ve sürgünleri değerlendireceğini ve Kırım Türklerin Ruslarla yaşamış olduğu mücadeleden dolayı yaşadıkları acıları ve zorlukları anlatacağından bahsetti.

KARATAY, Kırım’ın şanlı bir geçmişinin olduğunu, Rusların işgalini ve ardından yaşanan göçlerle birlikte Kırım’ın karanlık bir döneme girdiğini, Kırım’ın daha sonra ayakta kalma mücadelelerini, Sovyet işgalini, Büyük Sürgünü ve ardından yapılan katliamları ve bu mücadelelerden yılmayan bir Kırım Halkının olduğundan bahsetti. KARATAY, Çarlık Rusya’nın 1783’de Kırımı işgal ettikten sonraki dönemde Kırım’da yaşanan olaylardan bahsederek, 1783-1883’de olan 100 yıllık dönemin Kırım’ın Karanlık dönemi olduğunu söyledi. Bu dönemde hiçbir yazılı eserin olmadığını, halkın topraksız kalması ve sürekli göçlere zorlandığını anlatarak, bu topraklara yapılan işgallerden sonra Osmanlı topraklarına göç edildiğini söyledi. Osmanlı tarihçilerin Kırım topraklarının kaybedilmesinin Osmanlı tarafından ağır bir kayıp olduğunu ve Osmanlı Tarihinde kaybedilen ilk Müslüman Türk toprağı olduğunu belirtti.

Trt İstanbul'da yönetmen olarak çalıştığını ve ‘Kırım Belgeseli’ adlı 6 bölümlük Kırım’ın genel tarihini anlatan bir belgesel yaptığını söyleyen KARATAY, bu belgeselde Kırım’ın eski tarihini, Kırım Hanlığını ve Osmanlı Devleti ile olan ilişkilerini anlattığını belirtti. Kırım’ın dünyanın gözü önünde Ruslar tarafından işgal edildiğini kaydeden Karatay “Bugün Kırım’da insanlar evinden çıkıp kayboluyorlar. Kırım Tatar Türkleri’ne milli, dini, kültürel, siyasi ve ekonomik baskılar yapılıyor. Kırım Tatarları’nın lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu başta olmak üzere birçok Kırım Türk’ü Kırım’a sokulmuyor.” dedi.

KARATAY, Kırım konusunda herkesten destek beklediklerini, Kırım’ı ve Kırım Halkının unutulmamasını gerekildiğini söyledi. 

Fotoğraflar İçin Tıklayınız.